Img

RENKLERİN MARKALAR ÜZERİNE ETKİLERİ


Bir ürünü satın alırken ihtiyaç, fonksiyon, fiyat gibi özelliklerin yanında karar vermede renkler de etkin rol oynuyor. Yapılan araştırmalar ürünün görünüşünün % 93 oranında tüketicilere etki ettiğini gösteriyor. İşte renklerin anlamları;
Sarı:
Bu renk gençliği ve dinamizmi temsil ediyor. Bu yüzden de genellikle vitrinlere göz atarak gezmeyi seven tüketiciye yönelik satış yapan markalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
Kırmızı:
Kırmızı, canlılığı ve yüksek enerjiyi temsil ediyor. Kalp atışını anımsatan bu renk, ürünleri gördüğümüzde hızlı olmamız konusunda bir uyarıcı görevi görüyor. Satışını artırmak için indirim yapan markaların mağazalarında genelde bu renkle karşılaşıyoruz.
Mavi:
Güvenli ve tatminkâr bir his veren mavi, genelde bankalar ve ticari işletmeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
Yeşil:
Sağlığı temsil eden yeşil rengi, genellikle dinlenmek için uğradığımız otel, dinlenme tesisi gibi işletmelerin tercihleri arasında yer alıyor.
Turuncu:
Turuncu agresifliği temsil ediyor. Bu renk genelde sokak satıcıları ya da bağış toplayan kişiler tarafından tercih ediliyor.
Pembe:
Romantik bir renk olan pembe, yetişkin kadınlara ve genç kızlara yönelik ürün satışı yapan markalar tarafından çok fazla tercih ediliyor.
Siyah:
Gücü ve şıklığı temsil eden siyah pahalı markalarda sıklıkla kullanılıyor.
Mor:
Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir özelliği olan bu renk, genellikle güzellik ve yaşlandırmayı geciktiren ürünlerde tercih ediliyor.