Img

MATBAA TARİHÇESİ


BAŞLANGIÇ - Matbaanın ilk kez kullanılması Uzakdoğu’da ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593'te Çin'de. İlk basılı gazete de M.S. 700'de Pekin'de basılmıştır. İlk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı da 1040 yıllarında Pi Sheng adında bir Çinlinin porselendenharfler kullanarak denediği söylenir
BATIYA DOĞRU -Tun-Huang mağarasındaki buluntular, matbaayı Çinlilerden alan Uygurların 9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Öte yandan, Çin'den mi geldiği yoksa bağımsız mı geliştirildiği bilinmese de, Mısır'da 4. yüzyıldan itibaren kumaş üzerine ağaç oyma kalıplarla baskı yapılmaktaydı. Aynı teknikle Arapça metinlerin basılması 9. ve 10 yüzyıllarda gene Mısır'da başlamıştır.
AVRUPADA ağaç oyma kumaş baskısını İslam dünyasından alarak başlamıştır. Özellikle 15. yüzyılda Avrupa’da matbaacılığın üssü olan Hollanda'da basım tekniği çok gelişmiştir. O dönemde hattatlarca yazılan ve hakkaklarca kazılan tahta kalıpların yanı sıra Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında Lourens Janszoon Coster’in yaptığı sanılmaktadır. Nihayet 1450'de Johannes Gutenberg, ortağı Fust ile birlikte Almanya'nın Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini bulmuş ve matbaa uygulamıştır. Gutenberg'in üretimi, özellikle de 1455'de bastığı İncil, yüksek kalitesi ve ucuz fiyatıyla kısa sürede başarılı olmuş, yeni buluş Avrupa'dan başlayarak tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Daha sonra tipo baskı olarak adlandırdığımız bu matbaa tekniği sanayi devrimiyle doğan modern baskı makinalarının ve matbaacılık endüstrisinin temeli olmuş ve 20. yüzyıl sonlarına kadar gelmiştir.
OSMANLIDA - Osmanlı İmparatorluğunun ilk matbaası daha 1493 yılında, İbrahim Müteferrika'dan 234 yıl önce, İspanyol göçmeni David ve Samuel İbn Nahmias Kardeşler tarafından kuruldu. İlk kitap, Yakup ben Asher'in Arba'ah Turim eseri 13 Aralık 1493'te basıldı.[1] İtalik hurufatı, sayfa düzeni, folyo işaretleme tekniği, metin başının büyük harfle belirtilmesi gibi yenilikleri matbaa sanatına kazandıranlar da 1530'da İtalya yolu ile İstanbul'a gelip yerleşen Sonsino ailesidir.
1. TİPO BASKI ya da yüksek baskı, günümüzde işlevini yitirmiş gibidir
2. OFSET BASKI Teknolojik olarak zirvede ve devam etmektedir.
3. TİFDURUK Flekso BASKI ambalaj özellikle fotopolimer yüzeylerin baskısında etkilidir.
4. SERİGRAF BASKI kâğıt, seramik, tekstil vb. yüzeyler de etkilidir.
5. HOLOGRAM Kitap, cd, kaset gibi ürünlerde kullanılır..
6. TAMPON BASKI Kalem, çakmak, Anahtarlık gibi Ürünlerde kullanılır.
7. DİGİTAL BASKI Adedi az ve Kişiye Özel Durumlarda Kullanılır.